بسیج در دیگر کشورها :: آمادگی دفاعی

آمادگی دفاعی

آمادگی دفاعی
وب دایرکتوری

آمادگی دفاعی

آمادگی دفاعی

آمادگی دفاعی

ملّت ایران باید خود را قوی کند؛ این حرف من است... اگر یک ملّتی به خود نیاید، خود را قوی نکند، دیگران به او زور میگویند. بعضی ملّتها هستند که امیدی وجود ندارد که بخواهند در خود آن نیرویی را که بتوانند مقابله کنند با زورگویان و گردن‌کلفت‌های عالم، ایجاد کنند؛ امّا ملّت ما این‌جور نیست؛ ملّت ما به ‌سمت اقتدار ملّی هم راه افتاده است و راه زیادی پیموده است.(مقام معظم رهبری )

با نظرات خود به بهبود وبلاگ کمک نمایید.


ایمیل:m77baghani@chmail.ir

بسیج در دیگر کشورها

سه شنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۲، ۰۳:۵۱ ب.ظ        بسیج مردمی در برخی از کشور های جهان-1ارتش آزادی‌بخش خلق

به چینی: 中国人民解放‏ سازمان نیروهای مسلح هوایی، دریایی، و زمینی جمهوری خلق چین است. مجموع بودجه نظامی ارتش چین در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۷۸ میلیارد دلار بود که این رقم برابرست با حدود ۲٪ از تولید ناخالص داخلی آن کشور. ارتش آزادی‌بخش خلق، در حدود ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار پرسنل فعال دارد.


ارتش آزادی‌بخش خلق، در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱٬۳۲۰ فروند جنگنده، ۹ زیردریایی، ۲۷ ناوشکن و ۲۴۰ کلاهک هسته‌ای داشتهاست. مجموع بودجه نظامی ارتش چین در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۷۸ میلیارد دلار بود که این رقم برابرست با حدود ۲٪ از تولید ناخالص داخلی آن کشور. ارتش آزادی‌بخش خلق، در حدود ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار پرسنل فعال دارد.

ارتش چین برای دانشجویان این امکان را بوجود آورده است که پس از گذاراندن دوره نظامی مخصوص، به تحصیلات خود ادامه بدهند. افرادی که قصد ورود به نیروی هوایی چین را دارند باید به زبان‌های روسی وانگلیسی مسلط باشند.


2-بسیج ملی در سوئیسبسیج ملی سوئیس

دفاع فردی در کشور سوئیس بر اساس تجربه تاریخی و آمادگی نظامی که عمیقاً در مردم سوئیس ریشه دوانیده بنیان نهاده شده است و لزوم داشتن یک سیستم دفاعی مردمی مناسب و موثر ف همراه با آمادگی لازم از نگاه آنان ،ضروری است.

کشور سوئیس به 6 منطقه دفاعی تقسیم گردیده و در سراسر آن ، صدها منطقه نگهداری تجهیزات و انبارهای مهمات ، مخازن

سوخت و پارکینگ خود روهای نظامی به طور پراکنده ساخته شده است . بنابر این ، به هنگام احضار و آماده باش ، سربازان مجبور نخواهند بود که برای رسیدن به یگان مربوطه ، راه طولانی را طی نمایند.

در باره نظام دفاعی کشور سوئیس توجه شما را به نکات زیر جلب می کنیم:

·    این کشور ، قوانین نظامی و وظیفه یارتش را به نحوی تدوین کرده است تا به جای این که افراد ، مدت پیوسته ای ، مثلاً دو سال را در نیروهای مسلح خدمت بکنند، این مدت را در زمانی حدود 30 سال طی می کنند و با فراخوانی سال به سال و دیدن چند هفته آموزش ، همواره آنان را در حالت آماده نگه می دارند.

·    افراد در طول این مدت برای دفاع آمادگی دارند و صِرف این آمادگی برای نظام حکومتی سوئیس کافی است ، نه وجود لشکر های بالفعل.

·    در این کشور مسئولیت دفاع از استقلال ، آزادی و تمامیت ارضی به نیروهای مردمی واگذار شده است ، به طوری که مشارکت در امور دفاعی مردمی ، از جمله ی مهم ترین اهداف و علائق ملت سوئیس به شمار می آید.

·    هر یک از اتباع سوئیسی که به عللی قادر به خدمت نظام نباشد ، موظف به پرداخت خراج تحت عنوان : « جایگزینی خدمت نظام » می باشند.

·    به طور متوسط 80 در صد از اتباع مشمول خدمت وظیفه ، بدون هیچ قید و بندی آماده به خدمت می باشند . 8 در صد برای خدمات امدادی در نظر گرفته می شوند و بقیه که قادر به خدمت و ظیفه نیستند ، از طرح کلی دفاع مردمی در زمان صلح معاف می گردند.

·    افراد از نظر سنی به سه گروه تقسیم و احضار می شوند :

گروه اول – احضار شدگان اولیه (گلچین شدگان ) از 21-32 سالگی

گروه دوم – نیروهای دفاع ملی از 33-42 سالگی

گروه سوم – نیرو های هجوم ملی از 43-50 سالگی

 

·    برای مختل نشدن چرخ اقتصاد و حیات عمومی جامعه ، کارکنان و اعضاء برخی از قسمتهای مهم کشور از قبیل :

·    واحدهای پلیسی ، کارکنان بیمارستانها،کارگران امور حمل و نقل کشوری ، گمرکات و غیر هم از خدمات سربازی معاف هستند.

·    در زمینه دفاع غیر نظامی ، سوئیس از کارایی بالایی برخوردار است ریا، در حدود 70 مرکز بر حسب گسترش جمعیت سوئیس ، برای آموزش در نظر گرفته شده و خدمت دفاع غیر نظامی برای تمام مردان سالم و توانا (20 تا 60 ساله) اجباری است و ارتباطی با خدمت نظام وظیفه ندارد، پسران از سن 16 سالگی و زنان در این امر بسیج می شوند.


بسیج در لبنان


حزب الله لبنان یک حزب صرفاً ملی و معمولی در یکی از کشورهای کوچک خاورمیانه نیست، چرا که این حزب گرچه خود را در چارچوب های ملی تعریف کرده و در چنین فرآیندی به شدت فعال شده است، اما...
حزب الله لبنان یک حزب صرفاً ملی و معمولی در یکی از کشورهای کوچک خاورمیانه نیست، چرا که این حزب گرچه خود را در چارچوب های ملی تعریف کرده و در چنین فرآیندی به شدت فعال شده است، اما در عین حال از ویژگی های فرا ملی بسیاری برخوردار بوده و کارکرد منطقه ای قابل توجهی پیدا کرده است. این ویژگی در اصل یکی از مهمترین شاخص های انقلاب اسلامی ایران است که حزب الله با بهره گیری از همگونی مذهبی خود با انقلاب، شالوده فکری و رفتاری خود را بر اساس آن پی ریزی و اکثر ویژگیهای انقلاب اسلامی را در خود بومی سازی کرده و الگوی عربی قابل توجهی را برای جوامع منطقه ارائه داده است. از این رو می توان گفت حزب الله پیامبر امین انقلاب اسلامی ایران در جهان عرب و عامل به اصول آن بوده است. یکی از مهمترین عرصه های تأثیر گذاری حزب الله در خاورمیانه، جامعه فلسطینی است که به علت همگونی قومی و اشتراک در اولویت تضاد با اشغالگران صهیونیست و نیز نیاز به الگوی موفق، همواره از تجربه سیاسی در حال تکامل حزب الله استفاده کرده و آن را با محیط سیاسی خود متناسب ساخته است
.نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی